Inimesed on viimaste aastasadadega ehitanud endale elukeskkonna ja töökorralduse selliselt, et enamuse jaoks loodusekalender ei ole enam tööde planeerimise aluseks. Kuid võib olla just siin olemegi teinud suurima vea, mis väljendub meie igapäevastes tegevustes pideva rähklemise, rahuolematuse ning pingetega?
Freeman Dyson, tuntud briti-ameerika füüsik ja matemaatik, on sõnastanud juurpõhjuse: „Loodusseadusi võime rikkuda või eirata, kuid neil ei ole sellest sooja ega külma.“
Loodusseadused ei allu meie soovidele ega tunnetele – kui neid eirame, siis kannatame tagajärgede all meie, mitte nemad. See rõhutab loodusseaduste objektiivsust ja muutumatust. Saavutamaks soovitud eesmärgid ning leidmaks endas rahu, ei pea me võitlema ülemlike, igavesti kehtivate ning meie tahtele allumatute seaduste vastu. Nutikam on enda tegemised nendega kooskõlla viies luua võimendus.
Varasemalt kui elasime veel agraarühiskonnas, siis loodusrütmid mõjutasid otseselt meie plaane ja tegevusi, sellest sõltusid sõna otseses mõttes meie töö viljad. Kas sügisel oli midagi põllult korjata või kuidas kari kasvas. Kui ei mõelnud pikale plaanile ning õigel ajal õigeid asju ära ei teinud, siis sügisel võisid söötis põllu ääres näpuga näidata kõikidele välistele põhjustele (valitsusele, ilmale, naabrimehele), kuid vili jäi saamata.
Täna näeme sama olukorda nii majanduses kui poliitikas. Kui meie riigijuhte ei kutsuta Euroopa jaoks oluliste küsimuste lahendamiseks laua taha, siis olulised asjad neid rolle täitvatel inimestel jäid õigel ajal tegemata.
Kui avastame, et meie toodete vastu nõudlus väheneb, marginaalid kukuvad ja ettevõte ei suuda enam jätkusuutlikult tegutseda, siis on jäänud õigel ajal olulised asjad tegemata. Enamasti asendame oluliste asjade ära tegemise pakiliste asjadega, millel on lühiajaline efekt. Nimetame neid asendustegevusteks.
“Meie edu Amazonis sõltub otseselt sellest, kui palju katsetusi me teeme aastas, kuus, nädalas, päevas… Kõik, mida te praegu Amazonis näete, on selle töö tulemus, mida me tegime kaks või kolm aastat tagasi”
Eelnev tsitaat pärineb Jeff Bezose 2017 aasta kirjast Amazoni aktsionaäridele, kui ettevõte saavutas järjekordselt suurepärased tulemused. Juht töötab tulevikus, ta on loonud kindla rütmi ja protsessid, kuidas iga Amazoni töötaja panustab 20% ajast arengule, kuidas muuta tänane teenus ja töökorraldus 2 korda paremaks ja 2 korda tõhusamaks. Vastasel juhul 2-3 aasta pärast avastame end söötis põllu äärest, millel on tohutu potentsiaal, kuid mis on jäänud kasutamata.
Amazon nagu paljud teisedki kiiresti arenevad tehnoloogiaettevõtted on oma arengu suunamiseks võtnud aluseks looduse ehk pööripäevade rütmi. Iga 90 päeva tagant valideeritakse pikaajalised sihid, vastu muutunud reaalsust ning seatakse fookus, kuidas kiiremal ja tõhusamal moel jõuda sihini.
Pikaajalised sihid ei muutu, kuid 90-päevase tsükliga loob kogu organisatsioon uue lühiajalise arenguplaani ning joondab ennast vastu seda. Kui juhil on süsteemid ja protsessid paigas, siis selleks ei kulu rohkem kui 1-2% inimeste tööajast. See on tunduvalt tõhusam tegutsemise viis, kui 99% ajast organisatsioon liigub kiiresti ja vales suunas.
“Tähtis ei ole kui kiiresti sa jooksed, vaid et sa jookseksid õiges suunas” - Are Altraja, Sportlandi kaasasutaja
90-päevane looduse tsükkel on oluline, kuna see on inimese looduslikku elurütmi sisse ehitatud bioloogiline mehhanism. 13 nädalaga muutub uus käitumine harjumuseks. See on piisavalt lühike periood, mille jooksul on inimene võimeline fokuseeritult tegema erilise pingutuse uue võimekuse saavutamiseks. Ja kui see võimekus on saanud harjumuseks, siis saab võtta ette uue arenguhüppe. Nii tekib liitintress, ehk mitmekordne võimendus.
Meil on vaja pidevalt areneda nii looduses kui äris - kestma jäävad vaid need, kes suudavad paremini muutuvad olud kohandada enda kasuks. Nimetagem neid nutikateks, agiilseteks.
Juht on dirigent, kelle roll ja fookus on tagada organisatsiooni pidev areng. Luua visioon, kuhu tahtekase koos jõuda ning tagada, et inimesed pidevalt panustaksid enda arengusse. Kui sinu inimesed arenevad, siis kasvab ka sinu ettevõte.
Igapäevaste tulemuste saavutamine on aga õigetesse rollidesse õigete inimeste värbamise tulemus. Kui me usaldame oma inimesi, anname inimestele autonoomsuse ise otsustada, kuidas oodatud tulemuseni jõuda, siis ületavad nad tavaliselt meie ootused. Juhti on vaja selleks, et inimesi igapäevase töö tegemise inertsist (kastist) regulaarselt välja tuua. Et nad esitaksid endale iga nädal, kuu, kvartal küsimuse, kuidas tänane töö saab tehtud 2 korda paremini, 2 korda kiiremini ja 2 korda tõhusamalt?
Kui need küsimused jäävad esitamata, siis juhid panustavad muutuste juhtimisele ehk kutsuvad organisatsioonis välja revolutsioonilise olukorra. Loodetakse teha radikaalne innovaatiline hüpe, milleks enamasti organisatsioon pole valmis ning selle elluviimiseks puudub organisatsiooni sees TAHE. Kordades tõhusam on aga võtta eeskuju loodusest, kus evolutsioon on järjepidev, süsteemne ning kindla rütmiga toimiv protsess. Viimast nimetatakse agiilsuseks.
“Sõltumatus loodusest” on muutnud inimesed oma plaanide ülevaatamisel ja suuna korrigeerimisel laisemaks. Varasemalt iga agraartsükli lõpus (külv, taimede kasvatamine, lõikus, maaharimine) tehti retro ehk hinnati, mis läks hästi. Mida uuel hooajal teisti teen, et saaksin väiksema jõupingutusega parema tulemuse. Toimus pidev ja tihe tagasisidestamise ehk õppimise protsess.
Täna teeb 90% ettevõtetest vaid üks kord aastas plaani ja seab oma töötajatega arenguplaani. Seda on kiiresti muutuvas keskkonnas ilmselgelt liiga vähe.
Sellest ka suuremad kõrvalekalded õigest kursist, mis omakorda nõub kordades suuremat jõupingutust õigele kursile tagasi saamiseks. Riigi tasemel me näeme, kuidas õigel ajal jäid otsused tegemata ning oleme jõudnud revolutsiooniliste ehk väga valusate valikuteni. Loodus sunnib meid muutuma, vastasel juhul ei ole me jätkusuutlikud.
Tehnoloogiamaailmas on tänase olukorra kohta tabav ütlus: “Be agile or die”
Päikeseenergia loob “elu sümfoonia”. Päikeseenergia on kui kõikjalolev dirigent, mis juhib elu ja looduse rütme:
Valgus = elu = Visioon
Soojus = liikumine = Tulemused
Rütmid = tasakaal = Suhted
OPSP aitab määratleda ja hoida suunda ehk joondada igapäevased tegevused visiooni ja arengueesmärkide elluviimisele ning tulemuste saavutamisele.